AKTUALNOŚCI

29.07.2024

Przypomnienie o ważnym obowiązku przedsiębiorstw ciepłowniczych!

  Pragniemy przypomnieć, że od pewnego czasu, tj. od wejścia w życie ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii, istnieje twardy obowiązek informacyjny, który ustawa nałożyła w wyniku zmiany treści art. 7b ustawy Prawo energetyczne. Obecnie, zgodnie z zapisami ust 5 (z uwzględnieniem regulacji z ust  6 i 7) tego artykułu: „przedsiębiorstwo energetyczne posiadające koncesję na przesyłanie lub dystrybucję ciepła w danej sieci ciepłowniczej w terminie do dnia 31 marca każdego roku:

  1) przekazuje Prezesowi URE oraz ministrowi właściwemu do spraw energii sprawozdanie z działań mających na celu osiągnięcie efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego, o którym mowa w ust. 4, za poprzedni rok kalendarzowy, zawierające:

  1. a) procentowe udziały energii z odnawialnych źródeł energii, z podaniem rodzaju odnawialnego źródła energii, ciepła odpadowego i ciepła pochodzącego z kogeneracji, w łącznej ilości ciepła dostarczonego do tego systemu ciepłowniczego w poprzednim roku kalendarzowym,
  2. b) wartości współczynnika nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej obliczonego na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 29 ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej,
  3. c) sumę końcowego zużycia energii cieplnej brutto, o której mowa w art. 2 pkt 16 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, wytworzonej przez wszystkich wytwórców ciepła w danym systemie ciepłowniczym wraz z ilością oraz udziałem ciepła wytworzonego z odnawialnych źródeł energii i ciepła odpadowego, ,
  ale również :

  2) publikuje na swojej stronie internetowej informacje, o których mowa w pkt 1 lit. a–c.

  Zwracamy na ten fakt uwagę ze względu na to, że nie zrealizowanie tego obowiązku jest zagrożone  sankcją karną, nakładaną przez Prezesa URE na podstawie art. 56 ust 1 punkt 5b!

  Na marginesie pragniemy przypomnieć, że obowiązek informacyjny dotyczący struktury paliw zużywanych do produkcji ciepła a także innych informacji związanych z wpływem procesów produkcji ciepła na środowisko naturalnego istnieje już od roku 2007 na podstawie zapisów paragrafu 23 ust 3 i 4 nadal obowiązującego rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 r w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych. Tyle tylko, że nie miał on konsekwencji prawnych.

  Podobnie jest z publikowaniem na stronie internetowej przedsiębiorstwa ciepłowniczego informacji na temat wartości współczynnika nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej dla sieci ciepłowniczej Wpc, na podstawie którego  dla przykładu projektanci mogą uzyskać informację na temat standardów dostawy ciepła dla nowo projektowanych obiektów budowlanych, które posiadały określone w przepisach Prawa budowlanego standardy energetyczne, zaś audytorzy energetyczni określić niezbędne rozwiązania związane z poprawą efektywności energetycznej.

  Z obserwacji Państwa stron internetowych wynika, że z realizacją wskazanych wyżej obowiązków jest raczej marnie, apelujemy o pilne podjęcie działań w tym obszarze, aby w nowej odsłonie prawnej nie narazić się na sankcje karne, o których wspomnieliśmy.

20.12.2024

II Posiedzenie Zespołu MKiŚ ds. transformacji ciepłownictwa

W dniu 12 grudnia br., w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, odbyło się drugie posiedzenie Zespołu ds. transformacji ciepłownictwa oraz określenia modelu funkcjonowania rynku ciepła, który został powołany w październiku br. Celem pracy Zespołu jest…

14.12.2024

Wizyta studyjna w EC Siekierki

Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy, że w ubiegłym tygodniu: 3 grudnia 2025 r., z inicjatywy naszej Izby, miało miejsce wyjazdowe posiedzenie sejmowej Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych (ESK) w Elektrociepłowni Siekierki. Współgospodarzem…