W dniach 29-30 września 2021 r. we Wrocławiu odbył się VII Kongres Energetyczny poświęcony kluczowym zagadnieniom dla sektora energii, a dziś już także i klimatu, którego ochrona zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem stała się celem nadrzędnym państw członkowskich UE. Debata kongresowa pozwala na podsumowanie osiągnięć polskiej energetyki w minionym roku oraz identyfikację wyzwań, które powinniśmy podjąć, by stać się liczącym się graczem w światowym „wyścigu” race to zero. Podczas tegorocznej VII edycji Kongresu podjęta została dyskusja wokół sector coupling (integracji sektorów), czyli nowej unijnej strategii koordynacji planowania i eksploatacji systemu energetycznego. Realizacja tej koncepcji jest wielkim wyzwaniem w dążeniu do efektywnej i głębokiej dekarbonizacji europejskiej gospodarki.
W Kongresie Izbę reprezentował Prezes Zarządu Jacek Szymczak, który czynnie uczestniczył w panelu dyskusyjnym: Transformacja ciepłownictwa. Tematyka panelu to: Systemy efektywne energetycznie – rola kogeneracji; Rola elektrociepłowni w stabilizacji KSE i zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego; Elektryfikacja ciepłownictwa; Zielone ciepło; Wykorzystanie ciepła odpadowego; Technologie magazynowania ciepła; Łączenie sektorów a ciepłownictwo; Sieć ciepłownicza jako źródło elastyczności systemów energetycznych, dynamiczna regulacja i zaawansowana kontrola.
W dniu 12 grudnia br., w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, odbyło się drugie posiedzenie Zespołu ds. transformacji ciepłownictwa oraz określenia modelu funkcjonowania rynku ciepła, który został powołany w październiku br. Celem pracy Zespołu jest…
Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy, że w ubiegłym tygodniu: 3 grudnia 2025 r., z inicjatywy naszej Izby, miało miejsce wyjazdowe posiedzenie sejmowej Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych (ESK) w Elektrociepłowni Siekierki. Współgospodarzem…