Problem ten był przedmiotem spotkania Zarządu IGCP z Pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. Programu Czyste Powietrze, panem Piotrem Woźnym. Przedstawiciele IGCP zwrócili uwagę na bardzo ważną rolę, jaką przypisano w procesie walki ze „smogiem” ciepłownictwu systemowemu i co się z tym faktem wiąże. Przede wszystkim w sferze legislacyjnej. Wskazano na konieczność zmiany niektórych regulacji, np. dotyczących przyłączania się do sieci ciepłowniczych według obecnego art. 7b ustawy Prawo energetyczne w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać potencjał systemów ciepłowniczych. Zwrócono tez uwagę na szersze otoczenie prawne związane z procesami realizacji sieci ciepłowniczych: zaczynając od przepisów dotyczących przebiegu infrastruktury sieciowej na finansowaniu instalacji wewnętrznych w budynkach, węzłów cieplnych i przyłączy kończąc. Zwrócono tez uwagę na konieczność pilnych zmian w systemie planowania przestrzennego i energetycznego w gminach, aby dało się wykorzystać potencjał systemów ciepłowniczych.
W dniu 12 grudnia br., w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, odbyło się drugie posiedzenie Zespołu ds. transformacji ciepłownictwa oraz określenia modelu funkcjonowania rynku ciepła, który został powołany w październiku br. Celem pracy Zespołu jest…
Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy, że w ubiegłym tygodniu: 3 grudnia 2025 r., z inicjatywy naszej Izby, miało miejsce wyjazdowe posiedzenie sejmowej Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych (ESK) w Elektrociepłowni Siekierki. Współgospodarzem…